top of page

 

 

Yapımcı-Yönetmen: Fehmİ Gerçeker

 

Fehmi Gerçeker, uluslararası ödüller kazanmış, çeşitli belgesel filmler, TV programları ve sahne yapımlarına imza atmıştır. 

1970 lerde;  toplam sayısı 80 i geçen TV reklam filmlerinin yapımcı-yönetmenliğine imza atmıştır.  

 

1980 lerde gittiği New York’ta; CUNY de TV - Film yapım ve yönetmenliği konusunda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Kendi kurduğu yapım firmasıyla New York’ta yapımcı ve yönetmen olarak çeşitli kültürel filmler ve TV programları gerçekleştirmiştir. 

 

Yapımcı ve yönetmeni olduğu "Behind The Camera" TV diizisi ile ‘ABD de Ayın TV Yapımcısı’ seçilmiştir.  Bu programlar 12 tane ve her biri 60 dakikadır. Sinema tarihinin ünlü kişileri üzerine kendilerinin katılımı ile gerçekleşen bu programları nedeniyle, Gerçeker ABD de yayınlanan IETV- Industrial and Education TV dergisine kapak olmuş ve bu dergide, Behind The Camera  çalışmaları  hakkında sekiz sayfalık yazı yayınlanmıştır. 

 

Filmleri çeşitli ülke TV lerinde oynadığı gibi, Amerika da ki education market-eğitim programları pazarında da dağıtılmaktadır. (üniversiteler, kütüphaneler, öğretim kurumları...vb  gibi.). Filmlerinden; 1513 Piri Reis Haritası, Jazz and Great Depression , Geosophy ve Paris UNESCO’ nun sponsoru olduğu Mevlana ve Hoşgörü filmi çeşitli ödüller kazanmıştır. 

 

Piri Reis Haritası belgesel film çalışması ile T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ABD ve Güney Amerika’da Türkiye’nin Tanıtımına Katkı özel plaketini, New York’ da  Birleşmiş Milletler Binası’nda ayrıca, bu filmle ABD Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Tarihe Katkı Özel Ödülü nü Columbia Üniversitesinde düzenlenen törenlerle  almıştır. Film, Amerika’da orta ve yüksek öğretim okullarında derslerde gösterilmektedir.  

Gerçeker, 1998 yılından beri  New York’un çeşitli sahnelerinde tiyatro oyunları yönetmektedir. Ortak yapımcısı olduğu Just One World- Tek Bir Dünya müzikal oyunu  Berlin, New York, Toronto da oynamıştır. Yapımcı ve yönetmeni olduğu Rumi Special – Mevlana  ve Hoşgörü sahne gösterimi ise; bu güne kadar Paris, New York, Berlin ve İstanbul’da sahnelenmiştir.  

 

Sanat yönetmeni olarak aralarında; New York -UN- Birleşmiş Milletler, Paris UNESCO, Berlin Philarmonie Concert Hall,  

 

American National History Museum, İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu gibi dünyanın en prestijli yerlerinde özel sahne programları gerçekleştirmiştir 

 

1990’lı yıllarda; New York’ta iletişim ve bu konudaki yeni teknolojilerle ilgilenmeye başlamıştır.

 

Tübitak’ın davetiyle Ankara’ya gelip, Türkiye’nin ilk CD-ROM oyununu Tübitak ile ortak yapımcı olarak gerçekleştirmiştir. 

2000’li yıllarda; İstanbul Teknik Üniversite’nin davetiyle İstanbul’a gelip Türkiye’nin ilk DVD sini yapımcı olarak gerçekleştirmiştir. 

 

Kadir Has (toplam 6 yıl), Yeditepe, İstanbul Aydın Üniversiteleri İletişim Fakültelerinde haftada bir gün öğretim görevlisi olarak “Bugünün ve yarının iletişimi/reklamcılığı”  konularında  dersler vermiştir. 

 

2011 yılında Türkiye  Üniversitelerinde ilk defa Nöro pazarlama dersini vermiştir. (Nöro pazarlamayı Türkiye’ye ilk sokan kişidir.) 

2016 yılında, Film Yapım Sırları, 2018 yılında Kamera Önü Oyunculuk adlı kitapları yayınlanmıştır.  

2021 Ocak ayında ise Nöro Sinema kitabı çıkmıştır. 

 

2021 yılında tamamlanan O Çınar... (Yürüyen Köşk) belgeselinin yapımcı- yönetmenidir. 

 

Bugüne kadar film yapımı ve sahne çalışmaları gerçekleştirdiği ülkeler; Türkiye, ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, İspanya, Portekiz, Hollanda, Almanya, İsviçre, İtalya, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Çekya, Senegal, Mısır ve Küba’dır.

bottom of page